Регистрация
Как можем да стимулираме допълнително имунната защита на детето, така че то да се справя със сезонните инфекции?

Как можем да стимулираме допълнително имунната защита на детето, така че то да се справя със сезонните инфекции?

имунитет
деца
хранене
имунна система

От Д-р Райна Жейнова, педиатър-хомеопат, МЦ „Фитолек“ 

 

Имунитетът включва всички механизми за предпазване на организма от чужда генетична информация, проникваща от околната среда. Микроорганизми и техните продукти, храни, химикали, лекарства, цветен прашец и др. Имуноглобулин А, който отговаря за локалния имунитет, се развива по-късно при децата – достига стойността си за възрастни чак към 8-мата година.


Особености на имунната защита в детска възраст

Появата и съзряването на имунната система е сложен и продължителен процес. Той започва в ранния вътреутробен живот и достига своя максимум към пубертетно-юношеска възраст. До 4-6 месеца след раждането в организма на кърмачето се запазват майчини антитела, преминали през плацентата. Те са специфични срещу определени заболявания, които майката е прекарала и осигуряват пасивна защита на детето.

Например, при възпаление на гърлото, възрастният би получил дразнене, болка при преглъщане, дрезгав глас и други локални прояви. Докато кърмаче и малко дете ще вдигне много висока температура, може да бъде отпаднало, да повръща, да има болки в корема. Точна диагноза се поставя само след лекарски преглед.

За развитието на специфичния имунитет е необходимо време и срещи с различни вируси и бактерии. При децата отделните негови подсистеми съзряват с различна скорост. Закъснява развитието на имуноглобулин А, като стойностите на възрастни индивиди се установяват едва към 8-мата година.

Това е главен имуноглобулин, отговарящ за т.нар. локален имунитет.

Открива се в секретите (слюнка, сълзи, чревно и стомашно съдържимо, бронхиален секрет, секрети от пикочно-половата система, мляко, простатен секрет). Осъществява защитата на лигавицата спрямо различни външни агенти. С това се обяснява повишената склонност към инфекции на дихателната и стомашно-чревната система, както и на алергични реакции при деца в предучилищна възраст. Забавено е също развитието на специфичния имунитет, осъществяван чрез клетки, които имат способността директно да убиват микроорганизми. Клетки подпомагащи производството на антитела и такива, координиращи редица функции на придобития имунитет.


Фактори, повлияващи имунитета

Протичане на бременността, начин на хранене и живот на бременната жена. 

Профилактиката започва от момента на зачеването. Незрялата и развиваща се имунна система на плода е чувствителна на различни стимули от околната среда. Проблеми с плацентата, заболявания на майката могат да окажат негативно влияние.

  1. Пълноценното и балансирано хранене;
  2. Позитивната нагласа;
  3. Отказа от тютюнопушене (активно или пасивно) се оказват важна предпоставка за изграждане на добра имунна защита на детето.



Хранене

Майчината кърма не само спомага за по-бързото съзряване на стомашно-чревния тракт на кърмачето, който е входна врата за различни потенциални алергени. Тя съдържа редица противоинфекциозни фактори – причина естествено хранените деца да боледуват по-рядко.

Много хора си представят средствата за подкрепа на имунитета като хапчета, които могат да си купят в аптеката. Повечето от тях обаче са в кухнята ни.

Съставките в храните, които стимулират имунитета са:

  1. белтъците;
  2. витамините А, С, Е и В6, желязото, цинкът и селенът;
  3. други вещества, съдържащи се в растенията – каротини, флавоноиди, сулфиди и сапонини. Разбира се, и млечнокиселите бактерии.

Имунитетът се нарушава както от много ниско калорични диети, така и при прекалено висок прием на мазнини, а също така от еднообразно хранене. Най-добре усвоими са витамините и микроелементите от естествен произход. Редовната консумация на пресни плодове и зеленчуци, пълнозърнести храни, риба е от огромно значение за поддържането на добро здраве.


Замърсяване на околната среда

Атмосферният въздух (особено в големите градове) съдържа прах и различни химически вещества – димни газове, озон и азотни окиси, пушек и сажди. Тези съставки действат алергизиращо и директно увреждат ресничките на дихателните пътища, нарушавайки тяхната функция. Движенията им се забавят, а по този начин става неефикасно очистване на лигавиците от микроби и микрочастици.

 

Студ и влага

При студено и влажно време хората боледуват по-често от инфекции на дихателните пътища. Преохлаждането на дихателната лигавица води до известно отслабване на локалната й защита. Когато времето е студено и влажно, хората прекарват повече време в затворени помещения, където е налице по-висока концентрация на болестотворни причинители. По-сухият въздух, вследствие на отоплението, води до изсушаване на лигавицата на дихателните пътища, което е не по-малко вредно за нейната локална защита от преохлаждането й.

 

Алергия

Често в основата на повтарящи се дихателни инфекции стои алергията към определени вещества. Алергичната хрема е възпаление, свързано с подуване на носната лигавица и повишено отделяне на слуз. Това създава предпоставки за развитие и размножаване на болестотворни микроби в горните дихателни пътища. Инфекцията от своя страна засилва проявите на алергия в един порочен кръг.

 

Стрес

Доказано е, че при положително настроените хора, нивото на антитела е по-високо, отколкото при мрачните и депресирани индивиди. Положителните емоции, здравият сън, смехът, спортът водят до отделяне на ендорфини, които имат имуностимулиращо действие.

 

Движение

Умерените и редовни физически усилия са от изключително значение за поддържането на добра форма и безспорно допринасят и за по-добрата устойчивост на организма. Прекомерните натоварвания обаче могат да доведат целия организъм до изтощение, в това число и неговата имунна система.

 

Препоръки

Когато сте бременна, мислете позитивно и с много любов за малкото същество, което очаквате! Хранете се балансирано и опитайте да не се излагате на тютюнев дим!

Кърмете детето си поне до 6-месечна възраст! Като поотрасне – предлагайте разнообразно меню, включвайки ежедневно храни от различните хранителни групи!

Като родители създайте в семейството ведра атмосфера на разбирателство, обич и взаимно уважение!

Стимулирайте детето да се занимава с някакъв вид физическа активност – спорт, танци, походи! Дайте му личен пример!

Организирайте семейно парти сред природата, походи в планината до различни красиви кътчета на родината ни!

При студено и влажно време обличайте детето си адекватно и дозирайте престоя на открито!

Не пушете в присъствието на детето си! При малките, дихателната честота е по-висока, което означава, че те вдишват много повече цигарен дим от възрастните, при това без филтър. Проучвания сочат, че тези деца боледуват 3 пъти по-често от дихателни инфекции, възпаление на ушите и астма.

 

Как можем да стимулираме допълнително имунната защита на детето, така че то да се справя със сезонните инфекции?

Пчелният мед е прекрасен продукт, съдържа над 70 вещества и витамини, влияещи благоприятно на здравето, което дава основание на мнозина да го наричат „универсално лекарство“. Освен пчелният мед, съществуват и редица пчелни продукти с аналогично действие. Най-ценен по отношение защитата на организма от вирусни, бактериални и всякакви други инфекции, е прополисът (пчелен клей). Един лесен, сигурен и достъпен начин за стимулиране на имунитета е приложението на 30–процентна клеева тинктура в доза по капка за всяка година живот (при децата). Най-добре се усвоява приета в подсладени с мед топла вода или чай. Ако се правят продължителни курсове, е добре след месечно приложение, да се правят почивки за 7 до 10 дни. Прополисът под формата на прополисов мехлем за хрема, втриван няколко пъти дневно в ноздрите, упражнява силно противовъзпалително и директно противомикробно действие в областта на носоглътката. Съществуват и редица прополисови таблетки за смучене, които упражняват аналогично действие в областта на гърлото.

Редица етерични масла имат както имуностимулиращо, така и директно противомикробно действие – маслата от:

  1. чаено дърво
  2. лимон
  3. лавандула
  4. розмарин
  5. евкалипт
  6. бор и др.

Микроорганизмите не развиват устойчивост към тях (както и към меда и прополиса).

Лавандуловото масло действа и успокояващо.

Лимоновото масло ускорява лимфния дренаж, жлъчно-чернодробната и бъбречната обмяна и по този начин помага за по-лесно елиминиране на микробните токсини.

Билковите комбинации с еднопосочно действие взаимно усилват ефектите си. Могат да се ползват такива готови форми като спрей, който да се впръсква сутрин върху дрехите на детето в близост до шията, а вечер – върху възглавницата му.

Етерични масла във вид на кремове и мехлеми могат да се втриват в кожата около ноздрите, на челото. Като по този начин излъчващите се аромати осигуряват активен противомикробен щит за подрастващите в продължение на 2 – 3 часа.

 

Най-утвърдените и често използвани фитопродукти за имуностимулация съдържат ехинацея и котешки нокът (саменто). Освен екстракти от тях, специфична хранителна добавка съдържа и важни за имунитета витамини и микроелементи – витамин С, витамин D, цинк и селен. Би могла да се прилага на деца над 3 години, като съдържанието на капсулата може да се смеси с мед, пюре или кисело мляко (ако детето не може да гълта капсули). За по-малките е добре през зимните месеци и преходните сезони да приемат както с профилактична, така и с лечебна цел. Чай със специфична билкова комбинация, която увеличава имунната и антиоксидантната защита на организма, повишава жизнения тонус и устойчивостта към неблагоприятни фактори.

 

Ваксините, приемани през устата, съдържат антигени от различни видове бактерии, най–чести причинители на рецидивиращи инфекции на дихателната система. Прилагат се по схема и представляват добра профилактика на бактериални усложнения след вирусни инфекции. Индивидуалната поносимост е различна и ако детето е разредило боледуванията след приема на такова лекарство, е добре да правите профилактични курсове. Най-подходящо е есен и пролет, в продължение на няколко години. При хронично носителство на бактерии в носоглътката, организмът се алергизира и може да реагира на приложението на такива препарати, с болезнено увеличение на лимфните възли и други реакции. Освен че могат да предизвикат алергизиране и/или отключване на нежелани странични реакции, този тип препарати имат и друг недостатък – стимулират имунитета само по отношение на някои бактериални причинители на инфекции, но не профилактират повечето вирусни инфекции, които са и най-масови. 

 

Хомеопатичните препарати са изключително подходящи за мобилизиране на собствените защитни сили, при това без никакви странични действия или противопоказания. Което ги прави особено подходящи за децата, а също и за бременните жени и за кърмещите майки. Най-често прилаганите хомеопатични лекарства за засилване капацитета на белите кръвни телца.

С общо имуностимулиращо действие са:

  1. Echinacea 5CH и Silicea 15CH – редуване по 5 гранули през ден;
  2. Oscillococcinum – прилага се по 1 флакон седмично за стимулиране на антивирусния имунитет;
  3. Streptococcinum 15CH или Staphyllococcinum 15CH – прилагат се с успех при чести стрептококови или стафилококови инфекции, ежедневно или през ден по 5 гранули;
  4. Apis mellifica 15СН – подходящ е при съмнения за алергична компонента в честите боледувания;
  5. Pulsatilla 30СН – по 5 гранули ежедневно или през ден, е чудесно лекарство при често боледуване, провокирано от стрес, свързан с тръгване на градина или училище и раздяла от родителите.

В идеалния случай, лекар хомеопат подбира измежду множеството възможни медикаменти онези, които най-точно отговарят на индивидуалната реактивност на болния и съответно осигуряват оптимален ефект. Спазването на подходящи профилактични програми за често боледуващи деца, може значително да разреди боледуванията и да направи тяхното протичане по-леко.

 

Ако статията буди интерес, споделете я!